Co wchodzi w skład firmy po założeniu?

Po zdefiniowaniu firmy z automatu posiadasz szereg aktywów, którymi możesz zarządzać. W zasadzie firma i jej zasoby są skonfigurowane tak, że firma będzie (jakoś) funkcjonowała na rynku nawet jeżeli nie zostaną podjęte żadne decyzje. Co posiadasz od razu po założeniu firmy?

  1. Środki trwałe. Jako producent posiadasz linie produkcyjne, jako dystrybutor lub detalista posiadasz hale magazynowe/sklepy/półki i wszystko to, co jest potrzebne do ich utrzymania.
  2. Zapas gotówki. Jest to fundusz startowy, który potencjalnie może być wykorzystany do pokrycia strat związanych z błędnymi decyzjami. Przede wszystkim może jednak służyć do finansowania inwestycji.
  3. Gotówka + środki trwałe, to początkowe aktywa firmy. Ich sumaryczna wartość równa jest kapitałowi zakładowmu, który w zależności od formy biznesu przyjmuje różne wartości (dla firm założonych po 20.02.2018, wcześniej funkcjonowały inne zasady obliczania kapitału zakładowego):
    • Producent  - 50 milionów NDL,
    • Dystrybutorzy, sieci handlowe - 20 milionów NDL,
    • Sklepy detaliczne - 500 tysięcy NDL.
  4. Markę. Wybierając nazwę firmy jednocześnie wybierasz nazwę swojej pierwszej marki.
  5. Produkty (oferta/listing). Jeżeli jesteś producentem - masz zdefiniowane produkty, które wytwarzasz, po jednym z każdej produkowanej podkategorii. Mają one typowe dla rynku właściwości i są produkowane pod Twoją pierwszą marką (czyli nazwą firmy). Dystrybutorzy i detaliści mają w swojej ofercie produkty, które w momencie przystąpienia do gry znajdowały się w obrocie na rynku.
  6. Podstawowe parametry biznesowe, jak określone ceny czy przydział miejsca na półce, gwarantujące bezpieczny poziom marżowy. Zdefiniowana jest sieć dostawców i klientów. Nie ma żadnych programów bonusowych czy inwestycji w marketing.
  7. Żadnych zapasów. Jako producent zaczynasz z pustymi magazynami. Jako detalista - również z pustymi półkami. Możesz kupić wstępny zapas od swoich dostawców wykorzystując dostępny zapas gotówki.
  8. Żadnej historii transakcji. Ponieważ firma startuje - nie masz na koncie żadnej produkcji czy sprzedaży. Dopiero na początku kolejnego okresu zobaczysz pierwsze wyniki.

Do dzieła! Możesz natychmiast zacząć zmieniać parametry biznesowe lub czytać dalej i zapoznać się z dostępnymi opcjami gry zanim podejmiesz pierwsze decyzje. To Ty wybierasz swój styl zarządzania!