Planowanie produkcji i zakupów, zarządzanie zapasami

W biznesie FMCG bardzo znaczącą rolę odgrywa planowanie - produkcji i zakupów, w zależności od tego jakim przedsiębiorstwem zarządzasz. W przypadku produkcji ograniczeniem odgórnym dla całej kategorii jest wydajność linii produkcyjnych. Produkcję jednak planujesz dla każdego produktu oddzielnie i z góry decydujesz jakie będzie wykorzystanie linii.

Od tego jak zaplanujesz zależą Twoje wyniki po każdej rundzie:

  • jeżeli produkcja lub zakupy znacząco przekroczą sprzedaż, zostaniesz z wysokimi zapasami (stanami magazynowymi) na koniec okresu. To oznacza wyższe koszty magazynowania oraz zamrożoną gotówkę (którą można w innej sytuacji przeznaczyć na rozwój firmy)
  • jeżeli zaplanujesz za małą produkcje lub zakupy, ograniczysz sobie z góry możliwości większej sprzedaży, niezależnie od popytu

Sztuką jest więc utrzymanie poziomu zapasów na niskim poziomie, ale niedoprowadzanie do zupełnego wyczyszczenia magazynów. W praktyce możesz pozwolić automatycznemu algorytmowi na zarządzanie zapasami. Automat będzie tak planował (lub próbował planować) kolejne zakupy / produkcję, żeby zapasy na koniec kolejnego okresu wynosiły 5-krotność sprzedaży. Oczywiście na próbach może się skończyć, ponieważ może się okazać, że nie masz wystarczającej mocy produkcyjnej, lub Twoi dostawcy nie zagwarantowali wystarczających wolumenów produktu.

Dla każdego przedsiębiorstwa (i produktu) ma zastosowanie tzw. równanie stockowe:

Zapas na koniec okresu 2 = Zapas na koniec okresu 1 + Zakupy/produkcja w okresie 2 - Sprzedaż w okresie 2